Święcenia biskupie ks. Adama Baba

Parafia w Niedrzwicy Kościelnej - Kościół
2020-06-29

Święcenia biskupie ks. Adama Baba

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 2020 r., nasz rodak w archikatedrze lubelskiej ks. kan. dr Adam Piotr Bab przyjął święcenia biskupie.

Szafarzem święceń był arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski, 

a współkonsekratorami abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce 

i bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy lubelski.

Na swoje posługiwanie Ksiądz Biskup Adam Bab wybrał zawołanie: CIBUS MEUS VOLUNTAS TUA „Moim pokarmem jest Twoja wola”. Zawołanie biskupie pochodzi z wersetu Ewangelii wg św. Jana: „Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał, i wykonać Jego dzieło”(J 4,34). Wyraża pragnienie naśladowania Chrystusa w posłuszeństwie woli Ojca. Zdanie to Ksiądz Biskup umieścił 21 lat temu na obrazku prymicyjnym.

Herb biskupi, zgodnie z tradycją heraldyczną Kościoła zawiera tarczę, krzyż procesyjny, kapelusz, z kordonem i dwunastoma zwisającymi chwostami, kartusz dolny z zawołaniem. Na tarczy umieszczono roślinkę zaczynającą wypuszczać listki, będącą nawiązaniem do duszpasterstwa
młodzieży, z którym bp Adam był związany w trakcie swojej posługi kapłańskiej. Druga połowa, na czerwonym tle – barwie symbolizującej miłość i krew, to nawiązanie do Dobrego Pasterza poprzez laskę pasterską i owcę zwracającą się do pasterza. Ponadto srebro (biel) i czerwień to narodowe barwy Polski. Zieleń, biel i czerwień są jednocześnie barwami Lublina i logo archidiecezji lubelskiej.