31 LIPCA WSPOMNIENIE ŚW. IGNACEGO Z LOYOLI

2020-07-31

31 LIPCA WSPOMNIENIE ŚW. IGNACEGO Z LOYOLI

Żołnierz Pana Święty - Ignacy Loyola to założyciel zakonu jezuitów

Pierwsze 30 lat życia Ignacego Lopeza (bo takie nosił nazwisko) upłynęło, pisząc nieco kolokwialnie, pod znakiem płaszcza i szpady. Co prawda zdobył wszechstronne wykształcenie, ale najbardziej liczyło się dla niego to, że był oficerem w armii wicekróla Nawarry. Sprawy wiary go nie interesowały. Było tak do chwili jego nawrócenia, kiedy został ciężko rany w Pampelunie podczas wojny hiszpańsko-francuskiej. Przechodził potem długą i bolesną rekonwalescencję. Zaczytywał się wtedy m.in. Złotą legendą oraz Życiem Jezusa, popularnymi pobożnościowymi książkami pierwszej połowy XVI wieku.

Między innymi pod ich wpływem diametralnie zmienił swoje życie. Można powiedzieć, że z żołdaka stał się żołnierzem Chrystusa. Wzorując się na św. Franciszku z Asyżu, ogołocił się ze wszystkiego, co posiadał. Dosłownie stał się żebrakiem. Owocem takiego stylu życia i bardzo wielu przemyśleń oraz podróży stały się jego Ćwiczenia duchowne – klasyka literatury duchowej, do których sięgają kolejne pokolenia wierzących.

Święty Ignacy był wiele razy posądzany o głoszenie herezji. Na szczęście oczyszczono go z tego typu oskarżeń. Wraz z przyjaciółmi, m.in. Piotrem Faberem i Franciszkiem Ksawerym, 15 sierpnia 1534 r. w Paryżu założył Towarzystwo Jezusowe. Nowy zakon miał być wierny Kościołowi, zwłaszcza Ojcu Świętemu. Po 6 latach został oficjalnie zatwierdzony. Tak powstali popularni i słynni zarazem jezuici. W Polsce należał do nich m.in. Stanisław Kostka czy Jakub Wujek. Papież Franciszek również jest jezuitą.

źródło:https://www.niedziela.pl/artykul/149055/nd/Zolnierz-Pana

Załączone linki